12-13 квітня 2019 року у Тячеві на базі аквапарку «Марина» вже вдруге пройшла міжрегіональна Школа цифрових технологій. Цього разу її назва була «Променева діагностика на першому рівні медичної допомоги». Як і минулого року, організаторами конференції виступили Харківська медична академія післядипломної освіти, Всеукраїнська асоціація рентгенологів, Асоціація радіологів України та Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика,
а технічними виконавцями – Центр рентгенівських технологій АРУ та ВІЦ «Медицина України» за підтримки компаній «ТЕЛЕОПТИК» та «УЛЬТРАСАЙН», завдяки яким практичні майстер-класи Школи проводились на сучасному ультразвуковому та рентгенодіагностичному обладнанні. Слухачами Школи стали понад 40 рентгенологів та спеціалістів з ультразвукової діагностики не тільки із Закарпатської області, а й із інших регіонів України.
На відкритті конференції виконавчий секретар АРУ Коваленко Ю.М. ще раз наголосив на тому, що місце проведення Школи було вибрано невипадково. Сьогодні особлива увага приділяється медичній допомозі першого рівня, особливо в сільській місцевості. А саме Тячівський район є найбільшим в країні за кількістю сільських мешканців. Крім того, в Закарпатті один з найактивніших регіональних осередків АРУ. Вже кілька років поспіль тут проводяться курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології та курси для рентген-лаборантів. У 2018 році в Закарпатській області відкрито два приватних рентгенівських кабінети рентгенологів-підприємців, а за допомоги Церкви Живого Бога в Ужгороді в центрі первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) встановлено легкий рентгенодіагностичний комплекс. Тобто ті питання, які минулого року обговорювалися на Школі, тут вже реалізуються на практиці. Крім того, у Закарпатті є чудова можливість гармонійно поєднувати корисне з приємним!
У перший день роботи Школи до обіду її слухачам було прочитано низку лекцій з використання променевої діагностики на першому рівні медичної допомоги, зокрема,
«Променева діагностика запальних захворювань кісток і суглобів у дітей» (Шармазанова О.П., Харків), «Комплексне ультразвукове дослідження магістральних артерій в оцінці серцево-судинного ризику» (Лінська А.В., Харків), «Комплексна рентген-ультразвукова діагностика в педіатрії» (Уріна Л.К., Київ), «Організаційно-технічні аспекти забезпечення ефективності променевої діагностики на першому рівні медичної допомоги» (Коваленко Ю.М., Київ), «Сучасна рентгенодіагностика патології легень» (Уріна Л.К., Дереш Н.В., Київ),
«Сучасні ультразвукові технології в діагностиці дифузної патології печінки» (Лінська А.В., Харків), «Можливості сучасних динамічних цифрових приймачів і умови їх ефективного використання» (Балашов С.В., Київ) та «Артефакти зсувнохвильової еластографії» (Лінська А.В., Харків).
Після обіду для слухачів Школи було проведено кілька майстер-класів: «Ультразвукові маркери ранніх ознак атеросклеротичного ураження магістральних артерій» (Лінська А.В., Харків), «Особливості променевої діагностики травматичних пошкоджень кісток у дітей» (Шармазанова О.П., Харків) та «Ультразвукова діагностика кульшових суглобів у дітей» (Уріна Л.К., Київ). Завдяки тому, що компанія «УЛЬТРАСАЙН» привезла на Школу свій ультразвуковий сканер «Soneus P5», для проведення майстер-класів з ультразвукової діагностики не було потреби їхати, як минулого року, до поліклініки.
Субота, 13 квітня, стала днем майстер-класів з рентгенодіагностики. Спочатку професор Шармазанова О.П. провела майстер-клас «Рентгенодіагностика травматичних ушкоджень грудної клітки», після чого слухачі Школи переїхали до медичного центру «Vision», де його господиня Дьолог М.І. разом з Балашовим С.В. провели майстер-клас з особливостей клінічного застосування легких цифрових рентгенодіагностичних комплексів (ЛЦРДК). Заняття проводились на працюючому в цьому медичному центрі ЛЦРДК КРДЦ-03-АЛЬФА виробництва компанії «ТЕЛЕОПТИК». Саме 3 таких комплекси було встановлено у Закарпатті минулого року. Присутнім було показано правильні укладки пацієнтів при виконанні рентгенографічних досліджень на ЛЦРДК та особливості вибору експозиції. Було також проведено дозиметричний контроль в приміщенні, де працює ЛЦРДК, та показано, що вже на відстані 1 м від рентгенівського моноблоку при 5000 дослідженнях на рік оператор отримує додаткову дозу, яка значно менше 1 мЗв. А з урахуванням того, що він має знаходитися на відстані від 2 м та використовувати індивідуальні засоби захисту, будь-якої загрози для здоров’я персоналу чи населення легкі цифрові рентгенодіагностичні комплекси не несуть.
Ще минулого року слухачі Школи висловлювали побажання, щоб вона стала традиційною, тому будемо сподіватися, що і в 2020 році Школа цифрових технологій пройде у Тячеві і серед її учасників буде ще більше молоді.
На лекційному курсі Школи
Учасники Школи цифрових технологій-2019
Під час майстер-класів